Kategoriler
Donanım

Blackberry’ye selam yola devam

Teknoloji ile içli dışlı olmanın en güzel yanlarından birisi sürekli en son çıkan teknoloji ürünlerini görmeniz ve kullanmanızdır. Yeni ne varsa bizim ofiste de var. Bazı şeylerden o kadar çok var ki birçok insanın daha önce görmediği şeylerden siz sıkılmış olabiliyorsunuz.

Yaklaşık 2 haftadır Turkcell Blackberry Bold kullanıyorum. Daha önce çok Blackberry telefon görmüş kullanmıştım ama bu kadar uzun süre hiç kullanmamıştım. Telefon hakkında detay vermeyeceğim. Google’da zaten yeteri kadar bilgi var. Oralardan çeşitli özellikleri ve yenilklerine ulaşabilirsiniz.

Daha önce Blackberry kullanmadığım için ne olduğu ya da nasıl birşeylerin yapılabileceği konusunda da bilgi sahibi değildim. Ancak biraz kurcalayınca ve internette arama yapınca bazı şeyler hakkında bilgi sahibi oldum.

Efendim, bu cihazın en büyük özelliği “push mail” denilen bir özelliğe sahip olması. Yani birisi size bir e-posa gönderdiği anda telefonda size bir e-posta var da ikazının oluşması durumu. Normalde size gönderilen postalar bir sunucuda bekler ve siz Outlook’dan bunları al dediğinizde bilgisayarınıza gelir. Push mail aynı MSN, ICQ gibi çalışıyor diyebilirsiniz.

E-posta hizmetini tam olarak kullanmak için Turkcell ya da kullandığınız operatörden bu hizmeti aktif hale getirmeniz gerekiyor. Size bir data hattı açıyorlar ve sürekli olarak telefon Blackberry sunucuları ile irtibat halinde kalıyor.

Blackberry için de birçok yazılım mevcut. Çoğu da ücretli yazılımlar. Arayınca ücretsizleri de bulmak mümkün… Birçok internet sitesi Blackberry için hazırlamış olduğu yazılımları ücretsiz olarak sunuyor. Örneğin; Flickr, Facebook, Yahoo, Gmail, Google Maps gibi hizmetleri sitelerine bağlanmadan Blackberry’inizden kullanabiliyorsunuz.

Cihazın üzerinde QWERTY bir tuş takımı var. Üzerinde Türkçe karakterlerin olmaması bir sıkıntı yaratsa da tuşlarla yazı yazmak oldukça rahat. Küçük olmasına rağmen kıvrımları sayesinde parmaklarınızın tuşlar üzerinde kaymasını engelliyor.

Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Cihazı kullandıkça ve üzerinde tecrübe kazandıkça birşeyler daha eklerim.

Yazar Selçuk Şenol

Web Developer,  Fanboy, GS http://bit.ly/sshakkimda

Bir Cevap Yazın