Kategoriler
BYTE

Bilgisayarla eğitim olur mu?

Bilgisayar işlerinden az da olsa anlıyorsanız etrafınızdaki komşu, arkadaş çevresi yeni bir bilgisayar almak istediğinde size mutlaka danışmışlardır: “Bizim oğlan artık 5’e geçti, bir bilgisayar şart oldu. Ne alalım abisi?” Böyle bir durumda siz de karşı soruyla, cevaplar vermeye çalışırsınız. Genellikle ilk sorulan soru da “bu bilgisayarla ne yapmak istiyorsun?” olur. Alıcı başlar saymaya ve araya “derste çalışacak abisi” diye bir cümle kullanır ama nerede ders çalışmak.

Günler ilerledikçe bilgisayar sahibi arkadaşın çocuğu başını oyundan kaldırmıyor, bilgisayarda ders çalışmak dışında her şey yapılıyor. Genel olarak bu durum hemen hemen herkesin başına mutlaka gelmiştir. Bu durumun iki nedeni olabilir: Birincisi, bilgisayar satın alan kişi, bilgisayarla birlikte istedikleri türde yazılımların da beraber geldiğini zannederler. İkincisi, bu tür yazılımların var olduğundan haberleri bile yoktur.

Birinci ihtimalin daha düşük olduğunu zannediyorum. Hemen hemen herkes bilgisayar aldığı zaman içerisinde belli başlı yazılımların geldiğini -işletim sistemi, donanımlarla ilgili uygulamalar gibi-, özel yazılımlar isteniyorsa satın alınması gerektiğini bilir. Hal böyle olunca ve eğitim yazılımları ya da ders yazılımları konusu da üzerine çok düşülen bir durum olmadığından dolayı etraftaki kaynaklar da zaman zaman görmezden gelinebiliyor. Halbuki etrafınızda yer alan birçok bilgisayar marketinde, kitabevlerinde, büyük marketlerde bu tür yazılımlar satılıyor. Tamam belki oradaki yazılımlar köşeye sıkışmış, arada bir yerde bulunabilir ama Türkçe, Türk öğrencilere göre, okulların müfredatlarına göre hazırlanmış birçok ders programı yer alıyor. Sadece ders programı değil, çocukların okul öncesi eğitimleri için, çocuğun geleceğine olumlu olarak yansıyacak uygulamalar, oyunlar o kadar çok ki…

İnternet üzerinde faaliyet gösteren alışveriş sitelerinde de bu tür yazılımlar yer alıyor ancak çok popüler ya da donanımlar kadar para eder(!) şeyler olmadığı için sanal vitrinler yerine detaylarda yer alıyor. Bu tür sitelerde bu yazılımları görmek isterseniz sitenin arama fonksiyonunu kullanmanızı öneririm.

Biz de BYTE dergisi olarak üzerimize düşen sosyal sorumluluk görevini yerine getirmek adına bu ay, yerimiz el verdiğince bazı eğitim yazılımlarını bir araya getirip sizler için inceledik. Ayrıca bu CD’ler interaktif olarak hazırlandığı için birçok konu ile ilk defa karşılaşıyormuş gibi olduk. Çünkü CD, öğretime amaçlandığı için içerikler de profesyonelce hazırlanmış ve ekranda görülen birçok şey direkt olarak dikkat çekiyor, akılda daha fazla kalıyor.

Bu türlü eğitim yazılımları, derslere yardımcı programlar ya da kişisel gelişim paketleri bilgisayar başından kalkmayan çocuklar için oyun oynama zamanına ara verip, kendine faydası olması açısından oldukça önem arz ediyor.

Onların geleceği için eldeki imkanları çok daha iyi kullanmak zorundayız. Çünkü şimdiki nesil çok şanslı…

Yazımı, başlığın cevabı ile bitirmek istiyorum: “Neden olmasın.”

Yazar Selçuk Şenol

Web Developer,  Fanboy, GS http://bit.ly/sshakkimda

“Bilgisayarla eğitim olur mu?” için 1 yanıt

Bir Cevap Yazın